Wiele osób uważa, że pchły to domena zwierząt bezdomnych i zaniedbanych. To nieprawda! Inwazja pcheł może dotknąć każdego zwierzaka, nawet jeśli nie wychodzi on z domu. Jak temu zapobiec? W jaki sposób zwalczyć inwazję tych pasożytów? Co jest dobre na pchły dla kota?
Co na pchły u kota? Dobór preparatu
Na szczęście nie musimy się martwić – pchły u kota to nie koniec świata. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, które pomogą łatwo pozbyć się tego problemu. Co dla kota na pchły będzie najlepsze? Wiele zależy od naszych osobistych preferencji.
Jednym z najpopularniejszych środków przeciw pchłom u kotów są preparaty spot-on, które aplikuje się na kark zwierzęcia. Wśród nich można wyróżnić krople Advantage – prawdopodobnie najbardziej znaną markę kropli przeciwpchelnych dostępnych na rynku. Krople są bardzo wygodne i łatwe w użyciu – wystarczy zaaplikować je na skórę zwierzęcia, rozsuwając sierść. Działają błyskawicznie, zabijając pchły, larwy oraz jaja obecne na kocie oraz chroniąc zwierzę przed ponowną inwazją przez okres 30 dni.
Innym sposobem są obroże przeciwpchelne, które mają znacznie dłuższy czas działania. Często używane są w ramach profilaktyki przeciw pasożytom zewnętrznym, ponieważ działają nie tylko na pchły, ale również na kleszcze. Obroża Foresto dla kota jest w stanie zapewnić ochronę przed pchłami przez okres nawet 8 miesięcy. Minus? Nie każdy kot będzie czuł się komfortowo w obroży, co może przysporzyć problemów behawioralnych.
Najbardziej nowoczesnym preparatem do walki z pchłami u kotów są tabletki. To świetna opcja dla tych kotów, które nie przepadają za obrożą i nie dadzą sobie podać kropli na kark. Tabletki chronią przez okres około miesiąca, a dzięki dodatkom smakowym większość kotów zjada je bardzo chętnie.
Co na pchły dla kota? Ochrona zwierzaka to nie wszystko!
Niestety, mamy też mniej pozytywną wiadomość. Często nie wystarczy jedynie podać kotu preparat przeciw pchłom, by pozbyć się problemu. Pchły to podstępne pasożyty, które żerują na zwierzęciu, jednak często jaja składają w różnych miejscach w domu – legowiskach, meblach czy szczelinach między deskami. Oznacza to, że chcąc pozbyć się inwazji pcheł powinniśmy działać błyskawicznie.
Oprócz zabezpieczenia zwierząt preparatem przeciwpchelnym, należy wyprać wszystkie koce, legowiska, dywany, a także pościel, z którą mógł mieć styczność nasz zwierzak. Ponadto konieczne będzie również dokładne odkurzenie i umycie wszelkich podłóg oraz mebli. Przydatna może okazać się myjka parowa, która skutecznie wybije jaja i larwy pcheł.