Karmy dla psa czy kota drożeją z każdym rokiem. Oczywiście, nie brak na rynku tanich zamienników, jednak świadomość opiekunów co do wątpliwej jakości marketowej karmy cały czas rośnie. Gdzie i jakiej karmy szukać dla swojego pupila?
Internetowe sklepy dla zwierząt
Na rynku pojawia się coraz więcej hurtowni internetowych z karmą i akcesoriami dla zwierząt. Niektóre, takie jak https://prozoo.pl/sklep/, mają dodatkowo coraz więcej rabatów dla stałych klientów. Im większe zakupy, tym więcej oszczędzamy. Mamy też 14 dni na zwrot, jeśli np. nasz typowo wybredny kot odmówi jedzenia wcześniej uwielbianych saszetek. Co warto kupować z szerokiej oferty sklepu?
Sucha czy mokra karma dla kota?
Specjaliści żywienia zwierząt jednoznacznie wskazują na konieczność karmienia kotów mokrą karmą o wysokiej zawartości mięsa. Sucha karma może być stosowana jako urozmaicenie diety, nie jako jej podstawa. Dlaczego tak jest? Z powodu niskiej podaży płynów oraz dużej ilości włókna i minerałów w diecie, w przypadku karmienia kotów suchą karmą może dojść do skrystalizowania się kamieni w pęcherzu moczowym czworonoga. To bolesna i przewlekła choroba, która wymaga wprowadzenia specjalnej diety i częstych kontroli u lekarza weterynarii. Dużo łatwiej, a w konsekwencji też taniej, jest zainwestować w puszki i saszetki z wysoką zawartością mięsa.
Jakimi markami warto się zainteresować? Na pewno Brit Care, nasza rodzima Wiejska Zagroda i Dolina Noteci, Animonda Carny, bardzo popularna u naszych zachodnich sąsiadów, albo Applaws. Ponieważ koty szybko się nudzą, całkiem możliwe, że będziesz miał okazję spróbować ich wszystkich.
Granulki dla psa – dlaczego warto trzymać się tabeli żywienia
Sucha karma dla psa to chyba najłatwiejszy i najbardziej ekonomiczny sposób na utrzymanie naszego czworonoga w dobrym zdrowiu. Producenci najlepszych marek prześcigają się w odkrywaniu coraz lepszych sposobów na zaspokajanie zapotrzebowania psów na energię, wartości odżywcze, witaminy i minerały. Właśnie to oznacza, że karma jest pełnoporcjowa – warto poszukać tego oznaczenia na opakowaniu. Internetowe sklepy dla zwierząt podają tę informację w opisie produktu.
Psy, w przeciwieństwie do kotów, to względni mięsożercy. Oznacza to, że strawią i wykorzystają także zboża, ziemniaki czy rośliny strączkowe. Przykładowe karmy z dobraną do potrzeb psa zawartością mięsa to Acana, Pan Mięsko, Raw Paleo, Josera. Wśród tych karm znajdziesz też opcje dla psich alergików.
Zanim nasypiesz swojemu psu pełną miskę, sprawdź tabelę żywienia na odwrocie opakowania. Znajdziesz tam wytyczne, ile gramów dziennie powinien jeść pies o danej wadze. Wbrew pozorom, karma sucha jest bardziej kaloryczna od mokrej i potrzeba jej mniej, by wyjść naprzeciw potrzebom psa. Dodatkowo, puchnie ona i wypełnia przewód pokarmowy, więc już stosunkowo małą ilość jest w stanie napełnić psi brzuszek. To szczególnie ważne dla zachowania optymalnej wagi. Niestety, czworonoga także coraz częściej zmagają się z otyłością oraz jej skutkami: krótszym życiem, niewydolnością serca, stawów czy wątroby.
Przysmaki, gryzaki, urozmaicenia
Sklepy dla zwierząt umożliwiają też wypróbowanie różnych, psich lub kocich, przysmaków. Pamiętaj, że są one tylko urozmaiceniem, a nie bazą diety! Nasi czworonożni przyjaciele szybko uczą się sztuki manipulowania naszymi uczuciami, więc trzeba sobie postawić jasne granice. W nadmiarze, pyszne przekąski mogą doprowadzić do uczuleń pokarmowych i zbyt dużej podaży białka. Wiesz już, co warto kupić? Wypróbuj zakupy z dostawą prosto do domu i zmień życie swojego zwierzaka na lepsze!