Czy pies może mieć depresję?

Twój pies zrobił się smutny, nie ma apetytu lub nie chce wyjść na spacer? Te objawy mogą być oznaką zarówno jakiejś choroby, jak i depresji. Dowiedz się, jak rozpoznać depresję u psa i jakie mogą być jej przyczyny.

Każdy właściciel wie, że opieka nad psem, kotem lub innym zwierzęciem domowym to ciężki orzech do zgryzienia. Wszystko jest dobrze, gdy pupil jest zdrowy. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta to organizmy żywe i również narażone są na wszelkiego rodzaju choroby. 

Wiele osób myśli, że tylko ludzie mogą zapadać na choroby psychiczne. Jest to totalna nieprawda! Nasze czworonogi, ale również inne zwierzęta, mogą mieć obniżone nastroje, a nawet cierpieć na ciężkie schorzenia związane z układem nerwowym, w tym na depresję. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. 

Psia depresja podobna do ludzkiej?

Psychika psa nie jest wcale tak bardzo odległa od ludzkiej. Okazuje się, że psy, podobnie jak ludzie mogą chorować na depresję, która wymaga specjalistycznego leczenia. Depresja u psa, w zależności od przyczyn pojawienia się, może być długotrwała (wywołuje ją np. długotrwały stres i niepewność) lub krótkotrwała (uwidacznia się w zimowych miesiącach, kiedy nieco zmienia się tryb życia zwierzęcia). 

Pies, tak samo jak człowiek, może borykać się z przewlekłym smutkiem, mieć złe samopoczucie i niską samoocenę. Ponieważ zwierzęta nie umieją powiedzieć człowiekowi co czują lub o czym myślą, często cierpią w samotności. Uważna obserwacja swojego pupila, może pomóc w wykryciu pewnych dolegliwości, czy to natury fizycznej, czy psychicznej.

Psia depresja – objawy

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedstawione poniżej objawy nie muszą wiązać się tylko  z depresją, ale również z innymi, poważnymi chorobami. Gdy zauważysz takie dolegliwości u swojego psa, najpierw skonsultuj się z weterynarzem, aby ten postawił diagnozę. 

Objawy depresji u psa:

  • brak energii,
  • brak apetytu,
  • brak chęci do zabawy lub podejmowanie takiej aktywności tylko na chwilę,
  • podkulony lub zwisający ogon,
  • unikanie kontaktu z innymi zwierzakami i brak entuzjastycznych reakcji na przyjazne gesty człowieka,
  • chowanie się przed światem za swoim opiekunem,
  • nieśmiałość, wycofanie i lękliwość,
  • przejawianie agresji, wynikającej z niepokoju i niepewności,
  • trudności z zasypianiem i niespokojny sen lub nadmierna senność

Przyczyny depresji u psa

Skoro była mowa o objawach, warto przytoczyć również przyczyny. Jeśli u twojego psa zdiagnozowano depresję lub sam się domyślasz takiej możliwości przeanalizuj kilka spraw, szczególnie tych związanych ze swoją osobą jako opiekuna. Może się okazać, że to ty jesteś przyczyną problemu. Należy pamiętać, że naturalne potrzeby czworonogów to nie tylko jedzenie i spanie, ale również wiele kwestii związanych chociażby z zaangażowaniem w relacje. 

Może się okazać, że twój pies nie czuje się z tobą bezpieczny. Więź z człowiekiem to bardzo ważna sprawa dla zwierzęcia. Jeśli traktujesz psa z dużą dozą nerwów, może to wpływać na jego psychiczne rozdrażnienie. 

Być może za mało czasu spędzasz ze swoim pupilem. Wspólne zabawy oraz spacery poprawiają wasze więzi. Pies to najbardziej oddane człowiekowi zwierzę, potrzebuje zatem jego atencji i uwagi. Zaniedbywanie relacji to najczęstsza przyczyna depresji u psa. Wychodzenie na spacery wiąże się także z codzienną dawką ruchu na świeżym powietrzu. Siedzenie w domu i kumulowanie energii powoduje u psa gromadzenie nieprzyjemnych emocji. Jest to bowiem dla zwierzaka stan nienaturalny. 

Przyczyną złego samopoczucia u psa może być także mała liczba interakcji społecznych. Pies to stworzenie społeczne, podobnie jak człowiek. Im więcej masz znajomych, tym więcej relacji zawiązuje się między twoim psem a przyjaciółmi. To samo tyczy się innych psów. Wyjdź od czas do czasu do parku, gdzie przebywa najwięcej właścicieli ze swoimi zwierzakami. W ten sposób pies będzie mieć możliwość zawiązywania nowych znajomości w obrębie swojego gatunku. 

Sytuacje takie jak przeprowadzki, choroba lub śmierć właściciela, pojawienie się nowego członka rodziny bądź wyprowadzki któregoś z domowników, nowa praca opiekuna i związana z tym zmiana trybu życia również mogą wpływać negatywnie na psychikę psa. 

Warto pamiętać, że niektóre psiaki popadają w depresję w okresie zimowym, kiedy dzień trwa zaledwie kilka godzin, a spacery stają się krótkie i brakuje okazji do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Niektóre czworonogi reagują obniżeniem nastroju nawet na zmianę pogody i ciśnienia atmosferycznego.

Warto pamiętać, że jest wiele przyczyn depresji u zwierząt. Psy są różne i natężenie wymienionych potrzeb może się różnić w zależności od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. Uważna obserwacja i zdobywanie wiedzy na temat swojego pupila pomoże rozwiewać wszelkie wątpliwości. Więcej o zwięrzetach domowych na ePet.pl