Najczęstsze choroby u koni

Konie to zwierzęta bardzo wrażliwe i delikatne. Mimo, że utarło się powiedzenie “zdrowy jak koń” niewiele ma ono wspólnego z prawdziwym życiem. Konie, podobnie jak ludzie mogą cierpieć na różne choroby Zobacz, jakie są najczęstsze problemy zdrowotne koni, jakie objawy powinny niepokoić i jak zadbać o naszych zwierzęcych przyjaciół.

Dlaczego konie chorują?

Przyczyna większości chorób koni leży w braku wiedzy, uważności oraz nieodpowiednim udomowieniu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że naturalnym domem dla koni jest natura, a nie boks. Konie w naturze zachowują się zupełnie inaczej niż w hodowli. Nie dość, że nie biorą udziału w wyczynowych sportach, nie dźwigają ciężkich rzeczy to ich życie społeczne jest o wiele bogatsze i harmonijne. 

Konie, które nie mają zapewnionych podstawowych potrzeb, takich jak: ruch, wielogodzinne pasienie się, zdrowa dieta, zabawa, socjalizacja czy nawiązywanie nieprzypadkowych więzi będą o wiele częściej chorować, niż konie wolne lub mające zapewniony wysoki komfort. 

Przyczyny chorób koni

Do wspomnianych wyżej czynników można dodać jeszcze kilka, które mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie konia. 

Przyczyny chorób koni leżą bardzo często w nieprawidłowej diecie. Właściciele tych zwierząt często nie zdają sobie sprawy, że dieta powinna być dopasowana do trybu życia konia, wieku czy nawet jego temperamentu. 

Oprócz tego, jeśli koń będzie miał zbyt mało ruchu, może się to przyczynić do infekcji. Dzienny dystans dla konia to nawet kilka kilometrów. 

Oczywiście wszelkie bakterie i pasożyty są także częstą przyczyną infekcji. Na zmniejszenie odporności konia będzie mieć chociażby stres związany z bardzo wieloma czynnikami. Ponieważ koń to zwierzę niesamowicie wrażliwe, każdy nieprawidłowy i niejasny komunikat ze strony człowieka może być odebrany jako niebezpieczeństwo. Stres wzmagają sytuacje takie jak częste zmiany miejsca, silne emocje podczas zawodów czy nawet frustracja sportowca.

Na nieprawidłowy stan psychiczny konia wpływa także odizolowanie. Konie to zwierzęta stadne, więc komunikacja i więzi społeczne są dla nich bardzo ważne. Nie lubią one przypadkowych towarzyszy w stadzie, ani być całkowicie samotne. 

Zobacz też: Czy pies może mieć depresję?

Wszelkie podane wyżej sytuacje są najczęstszymi przyczynami problemów zdrowotnych i behawioralnych u koni. Dobry właściciel to taki, który w ogóle nie dopuszcza do takich zjawisk lub eliminuje je od razu, jak zauważy, że jego zwierzęciu coś dolega. 

Jak rozpoznać, że koń choruje?

W diagnozowaniu choroby niezwykle ważna jest stała obserwacja zwierzęcia. Każda zmiana zachowania konia będzie coś oznaczać. Uważna obserwacja podczas codziennej pielęgnacji pomoże wykryć wczesne stadia jakiejś choroby. 

Najczęstsze choroby koni to, między innymi, ochwat, wrzody, kolka czy grypa. Co ciekawe konie chorują zarówno na skutek zaniedbania, jak i nadmiernej troski właścicieli. Przyczyną problemów zdrowotnych w wielu przypadkach jest niewiedza.

Oto niektóre objawy chorób u koni:

  • brak apetytu
  • osowiałość
  • przyspieszone tętno i oddech
  • utrata wagi
  • intensywne pocenie
  • temperatura
  • ból w określonych partiach ciała (brzuch, kopyta)
  • problemy ze skórą
  • w niektórych przypadkach pokładanie i tarzanie
  • przybieranie specyficznej postawy ciała (ochwat)
  • biegunka
  • wstrzymanie moczu
  • nadmierne wydalanie moczu
  • nerwowość

Ochwat

To najczęstsza choroba wśród koni, a dotycząca końskich kopyt. Ochwat powoduje zapalenie tworzywa kopytowego i prowadzi do deformacji kopyt. Niestety, jest to poważne schorzenie, które nie zawsze da się wyleczyć. Szybkie rozpoznanie i reakcja może uchronić konia i właściciela przed poważniejszymi konsekwencjami.  

Objawy, które powinny zaalarmować hodowcę to przede wszystkim wysuwanie do przodu przednich kończyn, gorące kopyta, czyli podwyższona temperatura w obrębie kopyt, a także podwyższona temperatura ciała i zwiększony puls w tętnicach palcowych.

Ochwat to wynik nieprawidłowej diety i niedobór składników odżywczych. Zbyt duże ilości cukrów lub przejadanie się może doprowadzić konia do ciężkich objawów. Leczeniem tej choroby musi zająć się specjalista.

Wrzody

Wrzody to druga najbardziej powszechna choroba wśród koni. Przyczyną wrzodów jest przede wszystkim zła dieta i stres. Aby uniknąć zachorowania, powinno się pamiętać o tym, że podstawą diety konia powinna być włóknista pasza objętościowa. Należy też zminimalizować występowanie sytuacji, które wywołują u konia stres, na przykład poprzez zbudowanie i przestrzeganie codziennej rutyny.

Kolka

Bardzo niebezpieczną chorobą układu pokarmowego u koni jest kolka. Jej powodem może być przeładowanie żołądka, zaczopowanie jelita (np. poprzez pasożyty), zapiaszczenie jelita ślepego, zapętlenie jelita itp. Kolka może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast wezwać lekarza weterynarii.

Objawami kolki są: brak apetytu, apatia, niepokój, pokładanie się i tarzanie, przyspieszone tętno i oddech, częste próby oddawania moczu czy uderzanie tylnymi nogami w brzuch.

Aby koń nie musiał cierpieć na tę chorobę należy dbać o to, aby miał odpowiednią ilość ruchu, dobrze ułożoną dietę, odpoczynek i regularne odrobaczanie.

Grypa

Grypa przebiega u koni podobnie jak u ludzi, czyli wysoka temperatura, katar, kaszel i apatia. Aby jej uniknąć, należy dbać o higienę w stajni i zapewniać tam dostęp świeżego powietrza, kontrolować jakość słomy i siana oraz pamiętać o tym, że nie wstawiamy do stajni spoconego konia.

Zobacz też: Zbliża się jesień, a wraz z nią grypa.