Najzdrowsze rasy psów

Mimo, że nie da się przewidzieć czy nasz pies zachoruje, istnieją pewne rasy, które posiadają o wiele większą odporność. Przyjrzyjmy się uważnie, które rasy są uważane za jedne z długowiecznych i najzdrowszych na świecie. 

Na wstępie należy zaznaczyć, że żaden pies nie jest w pełni odporny na różnego rodzaju schorzenia, czy to nabyte, czy genetyczne. Wybór psa pod kątem jego długowieczności nie powinien być priorytetowy, ponieważ genetyka nie bierze takich przypadków jak nieszczęśliwe wypadki. Poniższy artykuł należy zatem potraktować jako ciekawostkę. Inne psy, mimo, że nie posiadają tak silnych genów będą równie dobrymi partnerami i przyjaciółmi. 

Jakie rasy psów są najzdrowsze? Które osiągają wysoki wiek? Co o tym decyduje? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Border Collie

Rasa ta charakteryzuje się niezwykle dużą aktywnością. Border collie znany jest ze swojej zręczności, posłuszeństwa oraz nieprzeciętnej inteligencji (psy te uważane są za najinteligentniejsze na świecie). Dzięki tym cechom, a przede wszystkim dużej aktywności fizycznej, ich żywotność sięga od 14 do 17 lat.  

Border Collies bywają jednak podatne na pewne problemy zdrowotne, w tym niedoczynność tarczycy, dysplazja stawów biodrowych, padaczka, problemy z oczami. Aby przedłużyć życie psa należy dbać o jego codzienną dawkę ruchu. Rasa ta wymaga wiele codziennych ćwiczeń, jak również regularnego dostępu do wybiegu na zewnątrz czy też częstych spacerów.  

Owczarek australijski

Owczarki australijskie są dobrze zbudowane, zazwyczaj pozbawione wielu dziedzicznych problemów, na które narażone są inne rasy. Jak dotąd, najdłużej żyjącym psem na świecie był właśnie australijski pies pasterski o imieniu Bluey, który dożył aż 29 lat! 

Są to silne, niezwykle aktywne, rzadko chorujące psy. Specjaliści uważają, że psy hodowane do pracy fizycznej są najzdrowsze (np. psy myśliwskie, pasterskie). Owczarki pasterskie są tradycyjnie wykorzystywane do hodowli bydła i pozostają popularnymi psami pracującymi ze względu na dużą inteligencję i umiejętności rozwiązywania problemów. Wymagają też regularnych ćwiczeń i stymulacji psychicznej. Dożywają średnio 10 do 13 lat lub więcej. Ich pewne rzadkie problemy zdrowotne obejmują czasem dysplazję stawu biodrowego, dysplazję łokcia, niedoczynność tarczycy, problemy z oczami i głuchotę. Są to jednak niezwykle rzadkie przypadki.

Angielski Springer Spaniel

To kolejna rasa potrzebująca wysokiej aktywności fizycznej. Angielskie spaniely należą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych. Rzadko zapadają na choroby, a ich długość życia sięga do nawet 14 lat. Są to psy niezwykle spokojne, wesołe i towarzyskie. Idealne dla rodzin, które lubią aktywnie spędzać czas. 

Shiba Inu

W tym rankingu nie mogło oczywiście zabraknąć shiby pochodzącej z Japonii. Były to niegdyś psy wykorzystywane do polowań. Dzięki zachowaniu dobrych genów, rasa ta jest bardzo wytrzymała, energiczna, aktywna i inteligentna. Shiby cechują się także silnym temperamentem, dlatego od  samych początków życia w nowej rodzinie wymagają pracy właściciela nad indywidualnym charakterem. Średnia długość ich życia jest zbliżona do 15-18 lat. Znany jest też pewien osobnik tej rasy o imieniu Pusuke, który dożył 26 lat i 9 miesięcy. Jest to jeden z najstarszych znanych psów na świecie. 

Shiba Inu należy do jednych z bardziej zdrowych psów na świecie. Ewentualne choroby, które mogą dotknąć przedstawicieli tej rasy to między innymi: alergie, skłonność do kontuzji w obszarze stawu biodrowego i rzepki oraz problemy okulistyczne.  

Basenji

Jedna z najstarszych ras pierwotnych psów na świecie. Rasy pierwotne charakteryzuje to, że należą do bardzo zdrowych. 

Basenji to psy bardzo ciche, nie szczekają i nie sprawiają większych problemów. Oprócz tego posiadają ogromną siłę fizyczną wynikającą z jego długowiecznego pochodzenia. W czasach starożytnych przetrwać mogły tylko najsilniejsze zwierzęta, najlepiej przystosowane. Silne geny zostały więc przekazane.  

Długość życia u tej rasy wynosi od 12 do 14 lat. Wśród rzadko spotykanych u tych psów chorób są problemy z nerkami (zespół Falconiego) i postępująca atrofia siatkówki, mogącą prowadzić do ślepoty.

Podsumowanie

Istnieje wiele innych ras, które żyją bardzo długo w zdrowiu i szczęściu. Te podane powyżej są jednak oceniane najwyżej w rankingach. Warto pamiętać, że niezależnie od rasy, aby nasz pies żył jak najdłużej w zdrowiu niezbędna jest odpowiednia dieta, dużo aktywności fizycznej, regularne odrobaczanie, a także przyjaźń i miłość.

 Zobacz też: Co warto wiedzieć przed wyborem danej rasy psa?