Czym karmić psa?

Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Są zawsze wierne, pomocne i przyjacielskie. Odwdzięczmy się zatem naszym czworonożnym druhom, zapewniając im godne warunki życia i odpowiednią dietę. I tu pojawia się problem. Jak wybrać najlepszą karmę dla naszych pupili? To wszystko zależy od ich wieku i stanu zdrowia.

 

1. Karma dla psa. Jak wybrać właściwą?

2. Mokra czy sucha karma?

3. Gdy pies jest alergikiem

 

Karma dla psa. Jak wybrać właściwą?

Psy nie są zwierzętami w stu procentach mięsożernymi. Do ich diety z powodzeniem można włączyć także warzywa. Wyjątek stanowią tu ziemniaki, których żołądek czworonoga nie trawi, oraz wszystkie jarzyny powodujące wzdęcia, np. groch, fasola lub kapusta. Podczas adopcji zwierzaka, wypytaj jakie produkty są dla niego korzystne. Jeśli nie uda ci się uzyskać takich informacji, pomoże ci sklep Benji’s Planet . Wykwalifikowani pracownicy doradzą, jaki rodzaj pokarmu będzie najlepszy dla twojego psa. W asortymencie sklepu znajdują się wszystkie rodzaje karmy, bogate w składniki odżywcze. Zaspokoją one podniebienia nawet najbardziej wybrednych czworonogów. Do wyboru jest
mokra karma dla psa we wszystkich smakach ulubionych przez najlepszych przyjaciół człowieka. Niektórzy właściciele i ich podopieczni preferują karmę w postaci suchych granulek. Sucha karma dla psa, także znajduje się w asortymencie sklepu i to w najlepszych smakach, od renomowanych producentów. 

Mokra czy sucha karma? 

Jak zatem żywić naszego ulubieńca? Najgorszym pomysłem jest podawanie mu resztek z naszego stołu. Popularny obrazek psa gryzącego kość, powinien zniknąć raz na zawsze. Ostre krawędzie zwierzęcych kości, a zwłaszcza drobiu, są bardzo szkodliwe dla psiego układu pokarmowego, ponieważ narażają go na uszkodzenia. Najlepiej kupować dobre, zbilansowane karmy dla psów, w sklepie z artykułami dla zwierząt. Robiąc zakupy weź pod uwagę wiek i wielkość psa, jego rasę, stan zdrowia i tryb życia. Np. karma dla szczeniąt powinna zawierać więcej białka, a mniej węglowodanów, bo malec przecież rośnie. Nieistotne, czy będzie mokra czy sucha. Powinna być za to dostosowana do wielkości, którą osiągnie, gdy dorośnie. Kupując puszki dla dorosłych psów, czytaj etykiety, ze spisem składników. Powinny zawierać jak najwięcej mięsa, a także zboża, warzywa i zioła. Nie zdziw się, jeśli w składzie zobaczysz popiół. Jest to dobre źródło minerałów dla twojego czworonoga. Psy zazwyczaj preferują mokrą karmę, ponieważ jest ona podobna do tego, co jadały w naturze. Sucha karma może być im podawana w czasie twojej dłuższej nieobecności, lub jako nagroda. Stosując suchą karmę, pamiętaj, że pies powinien wtedy pić więcej wody. Suche granulki możesz mieszać z mokrą karmą. Wtedy posiłek twojego pupila będzie bardziej urozmaicony. Jeśli twój pies jest zwierzęciem ruchliwym, najlepsza będzie karma dla psów aktywnych. A jeżeli masz „kanapowca”, podawaj mu pokarm o obniżonej kaloryczności. 

Gdy pies jest alergikiem

Alergie pokarmowe wśród czworonogów zdarzają się równie często jak u ludzi. Jeśli w czasie konsultacji z lekarzem weterynarii okaże się, że twój ulubieniec jest alergikiem, musisz postarać się dla niego o specjalistyczną karmę. Istnieją produkty dla psów o wrażliwym żołądku. Jest też karma bezzbożowa, której bezglutenowa receptura niweluje skutki alergii. Weterynarz zaleci też specjalna dietę, gdy pojawią się problemy skórne. Potrzeby żywieniowe psa-seniora również są inne, niż w przypadku psów dorosłych. Ze względu na stan uzębienia, lepiej sprawdzi się tu mokra karma. W celu zapewnienia psu maksymalnego komfortu, unikaj produktów zawierających duże ilości konserwantów i żywności modyfikowanej genetycznie.