Koala – narażony na wyginięcie król australijskich lasów

Misie Koala to urokliwe zwięrzeta zamieszkujące lasy pokrywające kontynent australijski. Wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z niedźwiedziami, a ich życie skrywa wiele tajemnic. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują i jak funkcjonują na co dzień.

Misie Koala – najważniejsze informacje

Miś Koala to torbacz zamieszkujący Australię. Ich głównym miejscem występowania są Wiktoria, Nowa Południowa Walia oraz wybrzeża Queensland.

Mieszkają w koronach drzew i cechują się niezwykle spokojnym nastawieniem. Charakterystyczne cechy ich wyglądu to kosmate uszy, duży, czarny nos oraz gęste, szare futro. Ich aparycja nasuwa na myśl porównania do pluszowych misiów. Jedna w odróżnieniu od tych zabawek są wyposażone w mocne i ostre pazury, które ułatwiają wspinaczkę po drzewach.

Ciekawostki na temat Koala

Jak wiadomo Koala żywią się eukaliptusem oraz niewielkimi ilościami liści innych gatunków drzew. Co ciekawe mogą zjeść nawet kilogram pokarmu w ciągu doby. Niewiele osób wie, że Koala nie muszą pić wody, którą pozyskują wraz ze zjadanym pokarmem. Ze względu na tak niskokaloryczną dietę mogą spać nawet do 20 godzin na dobę, dzięki czemu oszczędzają energie. Kolejna interesują kwestia to znane zachowanie Koali w postaci tulenie się do drzew. Jest to sposób tych zwierząt na obniżenie temperatury ciała w gorące dni. Warto dodać, ze opisywane torbacze są doskonali zarówno we wspinaczce jak i w pływaniu.

Niestety jest to gatunek narażony na wyginięcie, a niedawne pożary lasów w Australii pogorszyły sytuacje popularny misiów. Według najnowszych szacunków podczas ostatniej ćwierćwiecza ich populacja zmalała o ponad 25%.

One thought on “Koala – narażony na wyginięcie król australijskich lasów

Dodaj komentarz