Koci katar – przyczyny, objawy i leczenie

Wiele osób dziwi się, że koty też mogą chorować. Okazuje się, że nasi pupile miewają zwykłe przeziębienia, takie jak koci katar. Niestety niektórzy właściciele bagatelizują sygnały dawane przez zwierzę, co w konsekwencji może przerodzić się w poważne powikłania, a nawet śmierć pupila. Jak zatem rozpoznać przeziębienie u kota? Jak leczyć koci katar?

Koty, tak samo jak ludzie, są również podatne na działanie drobnoustrojów i wirusów. W przypadku kociego kataru, za rozwój choroby odpowiadają wirusy. Warto zaznaczyć, że kot chorujący na katar koci nie jest w stanie zarazić człowieka. Jest to choroba o przebiegu i rozwoju charakterystycznym tylko dla tego gatunku.

Koci katar – przyczyny

Do zakażenia kocim katarem zazwyczaj dochodzi poprzez kontakt zdrowego kota z kotem chorym, a także z otoczeniem, w którym znajdują się wirusy. 

Za pojawienie się choroby odpowiadają dwa różne wirusy: 

  • herpeswirus kotów typu 1 (FHV-1); 
  • kaliciwirus kotów (FCV-1).

Na zarażenie są szczególnie narażone małe kocięta, których odpormność dopiero się buduje, a także zwierzęta w schronisku lub hodowli. Duże skupiska kotów sprzyjają rozwijaniu się i przemieszczaniu wirusów. Jak można się spodziewać, koty z aktywnych zakażeniem po prostu kichają, co powoduje roznoszenie wirusów w otoczeniu. Zdarzały się przypadki, że właściciele przynosili do domu zarazki na własnych butach, co powodowało niespodziewany rozwój choroby u pupila. 

Koci katar – objawy

Objawy kociego kataru mogą być różnorodne i nie występować równocześnie. Zupełnie inne objawy pojawią się w przypadku zarażenia wirusem FHV-1, a totalnie inne przy zakażeniu FCV-1. Podstawowym objawem w działaniu obu wirusów jest kichanie u kota.

Jeśli chodzi o wirus herpeswirus typu 1, u kotów mogą pojawić się stany zapalne górnych dróg oddechowych – dokładnie w miejscu, gdzie wirus miał kontakt z błoną śluzową. Dochodzi dodatkowo do owrzodzeń w jamie ustnej kota, najczęściej na języku czy wargach, co powoduje niechęć do jedzenia. 

Apatia u kota oraz brak apetytu to podstawowe czynniki, które alarmują nas o złym stanie zdrowia pupila. Można próbować pobudzić kota różnymi zabawkami, aby sprawdzić, czy apatia nie wynika z nadmiernego znudzenia. Sprawdź, jakie propozycje zabawek zadowolą twojego pupila. Jeśli kot posiada atrakcyjne otoczenie, osłabienie oraz brak energii mogą rzeczywiście wynikać z choroby.

Nieprzyjmowanie pokarmów oraz nie picie wody dodatkowo osłabiają zwierzę, co w konsekwencji może prowadzić do podawania kroplówek. Aby tego uniknąć, warto udać się do weterynarza od razu gdy zauważy się niepokojące objawy w zachowaniu kota. 

To jednak nie wszystkie objawy, które pojawiają się u kotów, gdy atakuje je katar koci. Podstawowymi objawami, które dotyczą obu rodzajów wirusów, są kichanie, wypływ z nosa, obfite ślinienie się pianą, łzawienie oczu oraz zapalenie rogówek czy owrzodzenie nosa. Z czasem pojawia się też kaszel, który jest efektem spływającej do gardła wydzieliny

Nieleczony katar koci może prowadzić do poważnych powikłań w formie wtórnych infekcji bakteryjnych, całkowitej utraty wzroku, depresji, anemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Aby uniknąć przykrych niespodzianek oraz skrócić cierpienia pupila, warto zwracać uwagę na to co chce Ci powiedzieć twój kot? Być może daje on wiele sygnałów, których ty nie potrafisz odczytać. 

Leczenie i profilaktyka

Koci katar jest infekcją wirusową, dlatego leczenie we wczesnym stadium niekoniecznie musi wiązać się z podawaniem antybiotyku. Gdy przeziębienie nie jest bardzo rozwinięte, lekarz weterynarii zaleca przede wszystkim leki przeciwzapalne, które redukują stan zapalny w kocim organizmie. W większości przypadków stosuje się też krople do oczu, jako że choroba powoduje wysięk z oczu oraz infekcje rogówki. W trakcie terapii bądź tuż po jej zakończeniu warto zadbać o zwiększenie odporności swojego kota, poprzez podawanie różnych preparatów na wsparcie układu immunologicznego. Zazwyczaj tego rodzaju leczenie kociego kataru jest skuteczne i wystarczające. 

Jeśli nasz kot był chory o wiele dłużej, niezbędne będzie podanie antybiotyku. Odpowiednie lekarstwo jest dobierane według posiewu do bakterii, które wystąpiły w zakażeniach wtórnych. Dodatkowo, według potrzeb stosuje się leczenie objawowe, np. przeciwdziałające gorączce. 

Bardzo ważnym elementem leczenia, a być może najważniejszym, jest to, aby zapewnić kotu spokojne i bezpieczne miejsce. W trakcie choroby, kot będzie spać jeszcze więcej niż zazwyczaj, a stres może spowalniać postęp terapii. Niestety nie ma domowych sposobów na leczenie kociego kataru. Wszelkie formy terapii należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Warto przypomnieć, że zaniedbanie kota w trakcie choroby może prowadzić do jego śmierci. 

Warto zatem dbać o profilaktykę, aby jak najmniej dochodziło do zakażeń wirusowych i bakteryjnych u pupila. Zwierzęta powinny być przede wszystkim szczepione. Podstawowe szczepionki dla kota obejmują ochronę przeciwko kociemu katarowi. Jest to jeden z najprostszych sposobów zapobiegania chorobie oraz łagodzeniu jej przebiegu. W przypadku posiadania hodowli niezbędne jest chronienie zwłaszcza kociąt przed kontaktem z wirusem. Warto zwierzęta izolować od potencjalnych źródeł wirusów, np. ograniczać kontakt z kotami wychodzącymi.

Podsumowując, warto wiedzieć jak dbać o zdrowie kota, aby uniknąć nie tylko kosztów leczenia, ale przede wszystkim cierpień naszego pupila.