Jak długo żyją psy?

Pies dla wielu osób jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Przywiązujemy się do niego i chcemy, aby żył jak najdłużej. Kupując szczeniaka z hodowli, otrzymujemy jego metrykę, na której widnieje data urodzenia psiaka. Jednak w sytuacji, kiedy zdecydujemy się zabrać psa ze schroniska, często trudno jest dokładnie określić jego wiek. Wówczas zaczynamy zastanawiać się, jak długo przeżyje i będzie towarzyszył nam nasz nowy czworonożny przyjaciel. Jak długo żyją psy? Podpowiadamy.

Od czego zależy długość życia psa?

Warto wiedzieć, że długość życia konkretnego psa jest uzależniona od szeregu czynników, zarówno środowiskowych, jak i pewnych cech wrodzonych. Do podstawowych elementów, które wpływają na to, jak długo będziemy mogli cieszyć się towarzystwem naszego czworonożnego przyjaciela, zalicza się jego rasę i wielkość.

Nierasowe psy zazwyczaj żyją dłużej, bo około 15-20 lat. Jest to spowodowane faktem, iż tylko zdrowe i silne szczenięta przeżywają. Dodatkowo statystyki mówią, że mniejsze psy żyją dłużej niż większe. Według niektórych badań każde dodatkowe 2 kg masy ciała zwierzaka skraca jego życie nawet o kilka miesięcy.

Osoby, które chciałaby przygarnąć czworonoga, mogą wziąć pod uwagę ten aspekt, decydując się na konkretne zwierzę. Z kolei, jeżeli chcą dowiedzieć się, jak określić wiek psa, powinny sprawdzić artykuł dostępny na: https://blog.piesotto.pl/jak-okreslic-wiek-psa/. Ostatnim czynnikiem, którym wpływa na długość życia psa, jest jego stan zdrowia, a więc jego kondycja fizyczna i psychiczna.

Ile lat żyją psy poszczególnych ras?

Rasą bardzo chętnie wybieraną przez rodziny z dziećmi są maltańczyki, które żyją średnio od 15 do 20 lat. Niewielkich rozmiarów czworonogi rasy shih-tzu również mogą towarzyszyć swoim opiekunom nawet przez 20 lat. Osoby aktywne, bardzo często jako swojego towarzysza wybierają russell terriera. Jeżeli zapewnią mu właściwe warunki do życia, a także możliwość zachowania odpowiedniej aktywności, psy te mogą przeżyć nawet 14-16 lat.

Osoby, które wręcz przeciwnie, nie lubią aktywności fizycznej, bardzo często kupują mopsy. Psy te mają jednak charakterystyczne wymagania związane z różnymi schorzeniami. Dlatego warto wcześniej dobrze zapoznać się z charakterystyką tej rasy. Średnia życia mopsów to 12 do 15 lat.

Uosobieniem łagodności i spokoju jest labrador. Dlatego też rasę tą doceniają zwłaszcza rodziny z dziećmi. Podstawą długiego życia tych czworonogów jest odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna. Warto jednak wiedzieć, że labrador żyje średnio 11 do 12 lat. Nieco dłuższa średnia długość życia dotyczy psów rasy border collie i golden retriever. W pierwszym przypadku wynosi 13-15 lat, w drugim zaś 12-14 lat.