Twój kot ma nawracający problem z pchłami? Sprawdź, jak je skutecznie zwalczyć!

Pchły u kotów często stają się zmorą dla właścicieli. Nawracające ataki tych szkodników są dość typowe. Zastanawiasz się, co sprawia, że insekty powracają? Bardzo często problem tkwi w nieprawidłowym ich usuwaniu. Jak zatem zwalczyć pchły u kotów raz, a skutecznie? Odpowiadamy.

Pchły u kotów – jak je rozpoznać?

Pchły są małymi, ciemnobrązowymi owadami, które dość trudno dostrzec na sierści kotów. Są w ciągłym ruchu! Dlatego pierwszym objawem, który zauważają właściciele tych czworonogów, jest to, że zwierzaki zaczynają się drapać i wylizywać.

Jeśli dodatkowo zauważysz na futerku mruczka albo na jego posłaniu niewielkie, czarne grudki (pchle odchody) – już wiesz, w czym problem. Kiedy go zdiagnozujesz – zacznij działać jak najszybciej! Pamiętaj, że pchły szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają. Dlatego mogą zaszkodzić nie tylko kotu, ale również Tobie i pozostałym domownikom.

Walka z pchłami u kotów – nie tylko dorosłe osobniki!

Jak pozbyć się pcheł u kotów? Wiele osób sięga po krople, spraye czy szampony przeciw tym insektom. Takie preparaty są dobrym rozwiązaniem, ale tylko częściowo rozwiązują problem. Zdecydowana większość z nich zwalcza jedynie dorosłe pchły. Te szkodniki bardzo szybko się rozwijają, jaja, larwy oraz poczwarki szybko osiągają stadium osobnika dorosłego, w konsekwencji czego infekcja pcheł powraca, często z jeszcze większym nasileniem.

Jest jeszcze drugi powód, dla którego problemy z tymi owadami u kotów nawracają. Pchłom do żerowania nie wystarcza ciało Twojego pupila – rozprzestrzeniają się po całym domu! Jak pokazują badania, nawet 95% tych szkodników w różnych stadiach rozwoju może „rezydować” na podłodze, w dywanach, meblach tapicerowanych i innych przestrzeniach w mieszkaniu. Co więcej, wewnątrz panuje optymalna temperatura – taka, która pozwala im przetrwać przez cały rok.

Infekcja pcheł: zagrożenie nie tylko dla pupila Źródło: KRKA

Czy to oznacza, że raz złapana infekcja pchłami jest nie do zwalczenia? Oczywiście nie! Do tego tematu trzeba po prostu podejść systemowo.

Skuteczne zwalczanie pcheł u kotów – jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Aby pozbyć się pcheł u kota i zapomnieć o tym problemie raz na zawsze, trzeba wykonać dwa kluczowe kroki:

1. Dezynfekcję z zastosowaniem insektycydu o szerokim spektrum

Sięgnij po środek, który skutecznie wytępi pchły we wszystkich stadiach rozwoju, a przy okazji usunie ze środowiska inne szkodliwe mikroorganizmy. Aby cały proces był efektywny:

  • przez 2 kolejne dni dokładnie odkurzaj wszystkie powierzchnie, które mogą być środowiskiem rozwoju pcheł – tj. podłogi, dywany, wykładziny dywanowe, kocie legowisko oraz meble, w szczególności te tapicerowane. Po zakończeniu, jeszcze tego samego dnia, koniecznie wyrzuć worek z odkurzacza, aby nie stał się źródłem ponownej infekcji!
  • kocie legowisko, a także miękkie zabawki czy ubranka wypierz w temperaturze min. 60°C lub wyższej;
  • umyj wszystkie powierzchnie przy pomocy preparatu do dezynfekcji, np. Ecocid S – pomoże pozbyć się wielu groźnych patogenów, w tym pcheł we wszystkich stadiach rozwoju.

2. Leczenie kota przy pomocy środka odpowiedniego środka przeciwpchelnego

Można je przeprowadzić przy pomocy preparatu typu spot-on, podawanego za pośrednictwem pipety bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Wystarczy aplikacja w jednym miejscu na skórze, pomiędzy łopatkami kota, aby po kilkunastu godzinach środek rozszedł się po całym jego ciele.

Jednym z takich środków jest Fypryst Combo – ten lek na pchły i kleszcze działa kontaktowo i zabija pchły we wszystkich stadiach rozwoju (od jaj przez larwy i poczwarki po dorosłe osobniki). Chroni pupila przez ok. 3-4 tygodnie. Po tym czasie podaje się go ponownie, aby utrzymać zabezpieczenie przed tymi insektami, a także przed kleszczami.

Skorzystaj z tych dwóch zaleceń, aby pożegnać pchły u kota i przestać się obawiać nawracających infekcji!