Koszatniczki – słodkie zwierzątka domowe

Jeśli choć raz byłeś/aś w sklepie zoologicznym, prawdopodobnie widziałeś/aś koszatniczkę. Jest to niewielkie stworzonko, które wygląda jak połączenie szczura i szynszyli.

Niektórym może także przypominać wiewiórkę, choć nie ma charakterystycznego, bujnego ogona. Koszatniczka, poza słodkim wyglądem, jest także zwierzątkiem wymagającym. Zanim więc zdecydujesz się na jej zakup, dobrze się zastanów, czy podołasz zadaniu.

Jakim zwierzątkiem jest koszatniczka?

Warto podkreślić, że koszatniczka swoim usposobieniem w niczym nie przypomina klasycznych zwierząt domowych. Prawdopodobnie nie będzie się do Ciebie przytulać tak jak kot, ani biegać wokół Ciebie, tak jak pies. Ma w sobie dużą dozę indywidualizmu, dlatego potrzebuje przestrzeni, aby być szczęśliwą (co nie oznacza, że nie można jej przytulać, jeśli akurat tego chce). Co istotne, koszatniczki są także zwierzętami stadnymi. To oznacza, że nie powinny mieszkać same, ponieważ mogą popaść w apatię, co pogorszy ich stan zdrowia. Dlatego decydując się na to małe stworzenie, najlepiej postaw na parkę.

Czego potrzebują koszatniczki?

Koszatniczki to gryzonie, dlatego należy zapewnić im odpowiednie środowisko do życia. W tym celu warto zaopatrzyć się w:

  • terrarium – niestety klatka z plastikowym podłożem może się nie sprawdzić, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem koszatniczka wygryzie dziurę;
  • grube gałęzie – koszatniczki uwielbiają po nich spacerować i je obgryzać;
  • kamienie – będą służyć ostrzeniu pazurków;
  • miska i poidełko – powinny zostać wykonane z odpowiedniej jakości materiałów;
  • wanna z piaskiem – koszatniczki uwielbiają kąpiele w piasku.