Pchły u kotów często stają się zmorą dla właścicieli. Nawracające ataki tych szkodników są dość typowe. Zastanawiasz się, co sprawia, że insekty powracają? Bardzo często problem tkwi w nieprawidłowym ich usuwaniu. Jak zatem zwalczyć pchły u kotów raz, a skutecznie? Odpowiadamy.
Pchły u kotów – jak je rozpoznać?
Pchły są małymi, ciemnobrązowymi owadami, które dość trudno dostrzec na sierści kotów. Są w ciągłym ruchu! Dlatego pierwszym objawem, który zauważają właściciele tych czworonogów, jest to, że zwierzaki zaczynają się drapać i wylizywać.
Jeśli dodatkowo zauważysz na futerku mruczka albo na jego posłaniu niewielkie, czarne grudki (pchle odchody) – już wiesz, w czym problem. Kiedy go zdiagnozujesz – zacznij działać jak najszybciej! Pamiętaj, że pchły szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają. Dlatego mogą zaszkodzić nie tylko kotu, ale również Tobie i pozostałym domownikom.
Walka z pchłami u kotów – nie tylko dorosłe osobniki!
Jak pozbyć się pcheł u kotów? Wiele osób sięga po krople, spraye czy szampony przeciw tym insektom. Takie preparaty są dobrym rozwiązaniem, ale tylko częściowo rozwiązują problem. Zdecydowana większość z nich zwalcza jedynie dorosłe pchły. Te szkodniki bardzo szybko się rozwijają, jaja, larwy oraz poczwarki szybko osiągają stadium osobnika dorosłego, w konsekwencji czego infekcja pcheł powraca, często z jeszcze większym nasileniem.
Jest jeszcze drugi powód, dla którego problemy z tymi owadami u kotów nawracają. Pchłom do żerowania nie wystarcza ciało Twojego pupila – rozprzestrzeniają się po całym domu! Jak pokazują badania, nawet 95% tych szkodników w różnych stadiach rozwoju może „rezydować” na podłodze, w dywanach, meblach tapicerowanych i innych przestrzeniach w mieszkaniu. Co więcej, wewnątrz panuje optymalna temperatura – taka, która pozwala im przetrwać przez cały rok.
Czy to oznacza, że raz złapana infekcja pchłami jest nie do zwalczenia? Oczywiście nie! Do tego tematu trzeba po prostu podejść systemowo.
Skuteczne zwalczanie pcheł u kotów – jak się ich pozbyć raz na zawsze?
Aby pozbyć się pcheł u kota i zapomnieć o tym problemie raz na zawsze, trzeba wykonać dwa kluczowe kroki:
1. Dezynfekcję z zastosowaniem insektycydu o szerokim spektrum
Sięgnij po środek, który skutecznie wytępi pchły we wszystkich stadiach rozwoju, a przy okazji usunie ze środowiska inne szkodliwe mikroorganizmy. Aby cały proces był efektywny:
- przez 2 kolejne dni dokładnie odkurzaj wszystkie powierzchnie, które mogą być środowiskiem rozwoju pcheł – tj. podłogi, dywany, wykładziny dywanowe, kocie legowisko oraz meble, w szczególności te tapicerowane. Po zakończeniu, jeszcze tego samego dnia, koniecznie wyrzuć worek z odkurzacza, aby nie stał się źródłem ponownej infekcji!
- kocie legowisko, a także miękkie zabawki czy ubranka wypierz w temperaturze min. 60°C lub wyższej;
- umyj wszystkie powierzchnie przy pomocy preparatu do dezynfekcji, np. Ecocid S – pomoże pozbyć się wielu groźnych patogenów, w tym pcheł we wszystkich stadiach rozwoju.
2. Leczenie kota przy pomocy środka odpowiedniego środka przeciwpchelnego
Można je przeprowadzić przy pomocy preparatu typu spot-on, podawanego za pośrednictwem pipety bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Wystarczy aplikacja w jednym miejscu na skórze, pomiędzy łopatkami kota, aby po kilkunastu godzinach środek rozszedł się po całym jego ciele.
Jednym z takich środków jest Fypryst Combo – ten lek na pchły i kleszcze działa kontaktowo i zabija pchły we wszystkich stadiach rozwoju (od jaj przez larwy i poczwarki po dorosłe osobniki). Chroni pupila przez ok. 3-4 tygodnie. Po tym czasie podaje się go ponownie, aby utrzymać zabezpieczenie przed tymi insektami, a także przed kleszczami.
Skorzystaj z tych dwóch zaleceń, aby pożegnać pchły u kota i przestać się obawiać nawracających infekcji!