Gwiazdonos – ssak o nietypowym wyglądzie

Gwiazdonos to nietypowe zwierzę, które zwykle wzbudza u ludzi rozbawienie lub przerażenie. Choć wyglądem do złudzenia przypomina kreta, odróżnia go jednak nos przypominający rozgwiazdę lub skupisko czułków różnej wielkości.

W rzeczywistości ssak ten jest pożyteczny dla środowiska, a pomimo tego, że jest drapieżnikiem, nie atakuje człowieka i nie stanowi dla niego zagrożenia.

Gdzie występuje gwiazdonos?

Gwiazdonos występuje we wschodnich częściach Ameryki Północnej, a więc w stanach Ohio, Północnej Dakocie oraz Virginii, dodatkowo na terenie całych Appalachów. Preferuje on rejony o wilgotnym podłożu, między innymi torfowiska, podmokłe łąki czy bagna, ale chętnie zamieszkuje także lasy iglaste i liściaste. Spotkać go można również w okolicach naturalnych zbiorników wodnych, takich jak jeziora czy rzeki.

Specyficzny wygląd gwiazdonosa

Gwiazdonos jest zwierzęciem niepozornym – z wyglądu bardzo przypomina kreta, jest bowiem niewielki i pokryty czarną sierścią, a jego przednie łapy są nieco rozchylone na boki i zakończone pazurami. Jednym szczegółem, który czyni go tak wyjątkowym, jest jego nos. Składa się on z dwudziestu dwóch różowych, miękkich wypustek, przypominających ramiona rozgwiazdy, które otaczają nozdrza. Choć wiele osób zakłada, że wypustki te służą do polowania i chwytania ofiar, w rzeczywistości stanowią one wyłącznie narząd zmysłu. Niemal całkowicie niewidomy gwiazdonos (oczy tych zwierząt są niewielkie i prawie w stu procentach niewidzące) używa swego owych „macek” do pobierania informacji z otoczenia i rozeznawania się w terenie.

Czym odżywia się gwiazdonos?

Głównym pożywieniem gwiazdonosów są bezkręgowce. Jako że znaczną część życia spędzają pod ziemią, żywią się głównie drobnymi owadami, między innymi pierścienicami. W sytuacji bliskiego dostępu do zbiorników wodnych, drapieżniki te konsumują także skorupiaki, a nawet małe ryby.