Pies – prawdziwy przyjaciel człowieka

Myśląc o zwierzętach domowych, większości z nas pies nasuwa się na myśl jako pierwszy. Przyjęło się, że jest on najwierniejszym kompanem człowieka.

Psy potrafią nas oczarować swoją beztroską i entuzjazmem. Często bywa, że decyzja o kupnie bądź adopcji jest podejmowana pod wpływem chwili, bez większego namysłu. Takie pochopne podejście do kwestii nowego pupila w domu często przynosi katastrofalne skutki. Przeczytajmy zatem z czym tak naprawdę wiąże się posiadanie psa. Bowiem pies to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki.

Nauka czystości, czyli sprawdzian cierpliwości dla właściciel psa

Gdy nowe zwierzątko zamieszka już w naszym domu przyjdzie nam zmierzyć się z pierwszym niejednokrotnie trudnym zadaniem a mianowicie nauką czystości. Oczywiście jest to kwestia osobnicza i w zależności od zwierzęcia proces ten może przebiec sprawnie lub z problemami. Niemniej należy się przygotować na ścieranie moczu z podłogi, zanim nasz szczeniaczek odkryje do czego służy przygotowana dla niego mata. Oczywiście, kiedy psiak zacznie sygnalizować potrzeby fizjologiczne będziemy uczyć go ich załatwiania już nie na matę, a podczas spacerów.

Zaprzyjaźnij się z weterynarzem

Obowiązkiem każdego właściciela psa jest należyte dbanie o jego zdrowie. Już szczeniaki wymagają częstych wizyt u weterynarza, podczas których są poddawane odrobaczeniu, szczepieniom i aplikacji preparatu chroniącego przed kleszczami. Profilaktyka zdrowia psa jest bardzo ważna. Konsekwencje zaniechania szczepień mogą okazać się tragiczne w skutkach. Aby psi przyjaciel był z nami jak najdłużej, nie powinniśmy bagatelizować tej kwestii.

Odpowiednie odżywianie kluczem do zdrowia naszego pieska

Zanim podejmiemy decyzję o posiadaniu psa powinniśmy również zorientować się w zaleceniach dotyczących jego karmienia. Dawno już mamy za sobą czasy, kiedy psy zadawalały się resztkami ze stołu. Obecnie wiemy, że nie jest to dobra metoda na utrzymanie naszego zwierzątka w zdrowiu. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów karm w różnych cenach i co najważniejsze o różnym składzie. Jak się okazuje nie tylko my powinniśmy się właściwie odżywiać. To samo tyczy się naszych pupili. Weźmy pod uwagę fakt, że dobre karmy kosztują a im większy pies, tym większe zapotrzebowanie na jedzenie, co jest równoznaczne z większymi kosztami utrzymania. Odpowiednio wcześnie zastanówmy się, czy będzie nas na psa zwyczajnie stać.

Pies przyjacielem człowieka! Człowiek przyjacielem psa! Pamiętaj, więc – ruch to zdrowie!

Właściciel psa powinien być przygotowany na codzienne spacery bez względu na pogodę. Pies potrzebuje ruchu i nie ma tu znaczenia, że akurat pada a my najchętniej nie wystawialibyśmy palca za drzwi. Pies bez odpowiedniej dawki ruchu będzie nadaktywny i może narobić w domu szkód. Jeśli nie masz czasu ani chęci na codzienne spacery, lepiej porzuć myśl o posiadaniu psa.