Stworzenie jak z filmu sci-fi – moloch straszliwy

Zwierzęta to bardzo fascynujący temat. Poza klasycznymi gatunkami, z którymi mamy do czynienia na co dzień jak psy i koty, na świecie występuje wiele zwierząt, o których mało kto wie. Jednym z nich jest moloch straszliwy, czyli stworzenie podobne do jaszczurki, ale pokryte kolcami.

Moloch straszliwy – co to za stworzenie?

Moloch straszliwy jest to zwierzę należące do rodziny agamowatych. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny. Ciało ma pokryte tarczkami. Posiada także stożkowe kolce. Jego kark zdobi… fałszywa głowa. Jest to spowodowane chęcią zmylenia drapieżników. Ciało molocha straszliwego jest brunatno-pomarańczowe. Kolory na ciele zwierzęcia jaśnieją, bądź ciemnieją w zależności od tego jak wygląda otoczenie. Samice są z reguły większe od samców, choć nie jest to bardzo widoczne.

Gdzie występuje moloch straszliwy?

Molochy naturalnie występują na terenie Australii. Lubią suchy i gorący klimat, więc można je spotkać na terenach pustynnych i półpustynnych. Niekiedy pojawiają się również na obszarach suchych lasów. Prowadzą dzienny tryb życia. Pokarmem molocha straszliwego są bezkręgowce. Żywi się przede wszystkich mrówkami. Moloch rozmnaża się w okolicach od września do grudnia, kiedy to samice jaja. Ich liczba z reguły nie przekracza 10. Komora lęgowa, w której są składane zwykle znajduje się około 30 cm pod ziemią.

Jaja rozwijają się 3-4 miesiące, a młode molochy mają około 4 cm, gdy się wyklują. Molochy w zależności od warunków w jakich się pojawiają mogą żyć od 6 do 20 lat. W środowisku naturalnym maksymalna długość życia wynosi 6 lat, natomiast w niewoli potrafią dożyć nawet 20.